• 29. novembra 2024
  • SBA aktivity

Budapešť privítala európske podnikateľské nápady, aj tie slovenské

Hlavné mesto Maďarska sa v dňoch 18. – 20. novembra 2024 stalo miestom stretnutia inovatívnych malých a stredných firiem z celej Európy. Na konferencii SME Assembly 2024, organizovanou Európskou komisiou v spolupráci s maďarským predsedníctvom Rady Európskej únie, prebehlo aj odovzdávanie cien European Enterprise Promotion Awards (EEPA). 


Súťaž oceňuje výnimočné projekty podporujúce podnikanie a inovácie. Slovensko na tejto prestížnej udalosti reprezentovali dvaja národní víťazi – Reusing Platform od spoločnosti EHOSS a vzdelávacia platforma SmartBooks.

O podujatí SME Assembly a súťaži EEPA

Konferencia SME Assembly je najvýznamnejším podujatím v oblasti podpory malých a stredných podnikov (MSP) v Európe. Je súčasťou Európskeho týždňa MSP, ktorý každoročne organizuje Európska komisia na podporu podnikania, zvyšovanie povedomia o dostupných zdrojoch a podporu inovatívnych podnikateľských riešení.

Súťaž European Enterprise Promotion Awards (EEPA) každoročne oceňuje inovatívne a udržateľné projekty, ktoré prispievajú k rozvoju podnikateľského prostredia. Slovenské národné kolo, organizované Slovak Business Agency, spomedzi deviatich prihlásených projektov vybralo dvoch zástupcov s najvyšším skóre.

Reusing Platform: Inteligentné riešenie pre výrobu bioplynu

Spoločnosť EHOSS so svojím projektom Reusing Platform prináša prelomovú technológiu v oblasti výroby obnoviteľného paliva. Platforma rieši problémy s nedostatkom a kvalitou vstupnej suroviny pre bioplynové stanice, čím znižuje logistické náklady a zároveň minimalizuje emisie skleníkových plynov. Táto jedinečná technológia je pilotným testovaním a získala podporu na výstavbu platformy na 37 farmách.

„Účasť na SME Assembly bola pre nás skutočne inšpiratívnym a obohacujúcim zážitkom. Poskytla nám jedinečnú platformu na spojenie s podobne zmýšľajúcimi jednotlivcami a organizáciami z celej Európy. Diskusie o prechode na cirkulárnu ekonomiku, klimatickú neutralitu a efektívne využívanie zdrojov rozšírili náš pohľad na vec a posilnili naše odhodlanie podporovať inteligentné využívanie biomasy, “ hovorí Viktor Kvachan, CEO spoločnosti EHOSS.

SmartBooks: Digitálna revolúcia vo vzdelávaní

Druhým národným víťazom je webová aplikácia SmartBooks, ktorá od roku 2016 pomáha slovenským žiakom a učiteľom zlepšovať vzdelávací proces. Intuitívna platforma ponúka učebné a cvičebné materiály pre všetky predmety a ročníky základných škôl, aj pre vybrané predmety stredných škôl. To umožňuje žiakom zlepšiť si výsledky o jeden až dva stupne. V súčasnosti je vzdelávacia aplikácia dostupná na viac ako 800 školách s vyše 140 000 aktívnymi licenciami.

„Podujatie spojilo lídrov, inovátorov a odborníkov z celej Európy, čím vytvorilo unikátny priestor na výmenu skúseností a nápadov. Jedným z najsilnejších momentov bola diskusia o budúcnosti digitálnej transformácie v európskom kontexte. Inšpiratívne bolo vidieť, ako iné krajiny pristupujú k implementácii digitálnych riešení vo vzdelávaní a podnikaní. Zároveň som získal cenné spätné väzby na náš projekt, ktoré mi ukázali nové možnosti, ako ho ďalej rozvíjať a adaptovať,“ dodáva Ing. Andrej Kadáčik marketingový manažér SmartBooks.

Nové príležitostí pre slovenské firmy

Obaja národní víťazi zdôraznili, že účasť na EEPA priniesla nielen uznanie ich práce, ale aj nové príležitosti na medzinárodné partnerstvá a rozvoj. Konferencia SME Assembly bola miestom pre inšpiráciu, výmenu skúseností a načerpanie nových nápadov pre ďalší rast.

„Najväčším prínosom súťaže EEPA je jej schopnosť posilniť našu misiu na európskej scéne. Nielenže potvrdila dôležitosť našej práce, ale otvorila nám aj dvere k neoceniteľným partnerstvám a spolupráci. Účasť na tejto súťaži posilnila naše presvedčenie, že spoločným úsilím môžeme dosiahnuť zmysluplné zmeny smerom k ekologickejšej a udržateľnejšej budúcnosti, “ dodáva Kvachan.

Súťaž EEPA motivuje všetkých účastníkov k ďalším krokom a inováciám. Je to priestor, kde môžu spojiť vlastné skúsenosti s globálnymi trendmi a získať inšpiráciu, ktorá presahuje lokálny rámec.

„Za najväčší prínos jednoznačne považujem zvýšenie povedomia o našom projekte a príležitosť prezentovať našu prácu nielen doma, ale aj na európskej úrovni. Jedným z kľúčových benefitov je možnosť získať cennú spätnú väzbu od odborníkov, ktorá nám pomáha vylepšovať a ďalej rozvíjať naše digitálne riešenia. Rovnako dôležité je nadviazanie kontaktov s ďalšími inovátormi, podnikateľmi a inštitúciami, ktorí riešia podobné výzvy vo svojich krajinách. Takéto prepojenie nám umožňuje inšpirovať sa navzájom a zároveň vytvárať priestor pre budúcu spoluprácu,“ dodáva Kadáčik.

Podujatie podčiarklo dôležitosť podpory inovácií a udržateľných riešení, ktoré dokážu výrazne prispieť k ekonomickému aj spoločenskému rozvoju v Európe. Slovenské projekty na európskej scéne ukázali, že môžu konkurovať najlepším a prinášať riešenia s globálnym dosahom.